Hellinger féle család és rendszerállítás
A Hellinger féle család és rendszerállítás egy szisztematikus-fenomologikus módszer, ami annak megalkotója, Bert Hellinger német pszichoanalitikus után kapta a nevét, gyakran emlegetik családállítás vagy családfelállítás néven. Ez a megnevezés a német "aufstellung" szóból származik, ami "felállítást" jelent magyarul. Ennek a módszernek a segítségével az egyének problémáinak lehetséges generációkon átívelő okai, az emberi kapcsolatok és szociális rendszerek rejtett működési mintái, az egyénre gyakorolt hatásai válnak láthatóvá és megtapasztalhatóvá. A családfelállítás során az a cél, hogy megértsük, a kliens által felhozott probléma, tünet, betegség vagy elakadás valóban a sajátja-e, vagy pedig valamilyen módon összefügg egy családtagjával vagy más szervezeti taggal. A módszer vizsgálja azt, hogy az egyén élete során bekövetkezett külső és belső események, valamint a családtagokhoz vagy szervezeti tagokhoz való kötődések és sors-azonosulások hogyan járulnak hozzá az adott helyzet kialakulásához.
A módszer kialakulásának rövid története:
Hellinger katolikus misszionáriusként dolgozott Dél-Afrikában a zuluknál, ahol felfigyelt arra, hogy a természeti népeknél milyen nagy jelentősége és gyógyító ereje van az ősök tiszteletének. Németországba való visszatérése után pszichoanalitikus lett és az 1980-as évek második felében elkezdte kialakítani a saját munkamódszerét, a mára már világszerte ismertté vált családfelállítást. A módszer kialakításában szerepet játszott, például a családterápia, a pszichodráma (Moreno módszere), a pszichoanalízis, a tranzakcióanalízis, a gestalt pszichológia és különböző pszichoterápiás módszerek. Hellinger rövid időn belül látványos sikereket ért el a módszerével, ami az 1990-es évektől Németországban, később pedig világszerte nagyon gyorsan elterjedt.
Az évek során a módszer sokat fejlődött, de lényegét tekintve soha nem változott. Világossá vált, hogy a renszerállítással lényegében nem csak egy családi rendszer, hanem tulajdonképpen bármilyen rendszer, szervezet működése "felállítható", vizsgálható és ezáltal a problémák, elakadások jól kezelhetők akár kisebb, akár nagyobb vállalkozások vagy bármilyen egyéb szervezetek esetén.
A módszer lényege és főbb alapelvei:
Bert Hellinger felismerte, hogy a testi-lelki problémáink kialakulásában milyen hatalmas szerepe van annak, hogy sorsunk szorosan kapcsolódik családtagjaink, felmenőink sorsával, ezért módszerében fontos szerep jut az úgynevezett családi emlékezetnek. Hellinger szerint olyasmi ez mintha lenne egy közös családi lélek, egy olyan energiamező, amelyben mindenki benne foglaltatik, aki csak a kiterjedt családhoz, az ún. klánhoz tartozik, akár tudunk a létezéséről, akár nem. A tagokból összeállt új egészt Hellinger „családi léleknek” vagy „mindentudó mezőnek” nevezi, a családállítás irodalmában mindkét elnevezéssel találkozhatunk. A tagokból összeállt új egész, mint minden rendszer, több mint részeinek összege, és megvannak a maga működési mechanizmusai. Ebbe a nagy egészbe ágyazódik bele az egyes ember élete, és sokszor oly módon irányítja azt, hogy az illető arról nem is tud. Nagyon sokszor a különböző családtagok által a múltban megélt események, döntések befolyásolják a családi rendszert, a családtagok döntéseit. A korábbi sebek, sérülések negatív hatást gyakorolhatnak nemcsak a családi kapcsolatokra, hanem az egyén saját életére is, így a családi dinamika, múltbeli események és a családtagok által átélt traumák tudatosan vagy tudattalanul hatnak jelenlegi döntéseinkre és életminőségünkre. Ezért kiemelten fontos, hogy felismerjük és megértsük ezeket a múltbeli tényezőket. A családállítás módszerének segítségével megérthetjük, hogy a jelenbeli nehézségek milyen családi mintákra vezethetők vissza; ezeknek a mintáknak a családállítás általi megismerése, feloldása után a résztvevők jelentős javulást tapasztalhatnak az életminőségükben.
Alapvető gondolat a hellingeri családállításban, hogy nem csak testileg származunk a szüleinktől, hanem az élettörténetünk is az övékből formálódik. Minden tapasztalatuk, minden élményük, minden amit átéltek bennünk is megvan még akkor is, ha nem vagyunk tudatában ennek. Ha ez alapján azt vesszük figyelembe, hogy ugyanez igaz a szüleinkre is, akkor egy emberben csak négy generáció alatt 30 felmenője tapasztalata, élettörténete sűrűsödik össze. A család lelke gyakran több generációra visszanyúlik, különösen akkor, ha a családban nehezebb sorsok fordultak elő. A testvérek, féltestvérek is részei ennek a családi egységnek, legyenek életben vagy már eltávoztak. A Hellinger-féle családállítás alapelvei szerint még a magzatként elveszített testvérek is részei ennek a rendszernek. Az szüleink testvérei, azaz a nagybácsik és nagynénik is szerves részei a családi egységnek.
A szülőkkel kapcsolatban kiemelkedően fontos hellingeri alapelv, hogy bármilyenek is voltak, bármilyen volt a közöttünk lévő kapcsolat, vagy bármeddig tartott az együttlétük, bármeddig is voltak velünk és bármit is tettek, vagy nem tettek értünk, ők maradnak szüleink, akik az életet adták nekünk, és az életnél nagyobb ajándékot pedig senki nem adhat. Aki nem tudja elfogadni a szüleit, az önmagával sincs harmóniában, lelkileg nincs egyensúlyban, mert megtagadja azt amiből lett, aminek köszönhetően létezik. A Hellinger-féle családállítás alapelvei szerint ez a tagadás kirekesztést jelent, ami sok lelki probléma forrása. Ha például egy nő elutasítja az anyját, valójában a saját nőiességét is elutasítja, ha az apát tagadja meg, akkor a férfiakat utasítja el, hiszen az apa az életünkben az első férfi példája és mintája. Ha egy férfi az apját tagadja meg, akkor a saját férfienergiáit utasítja el, és ha az anyját utasítja el, akkor a női nem képviselőivel lesz problémája. Mindkét eset párkapcsolati nehézségekhez vezethet, de ennél súlyosabb következményei is lehetnek, például depresszió vagy akár az öngyilkos hajlam.
Bert Hellinger a családot mint egy energetikai rendszert vizsgálja és megfigyelései szerint a közös családi lélekben határozott törvények uralkodnak, amelyek ha megsérülnek generációkon keresztül hatnak a család tagjaira. Ezeket a törvényeket “A szeretet redndjeinek” nevezte el.
Az első törvény az odatartozás jogáról szól. Bert Hellinger szerint az a legnagyobb boldogság ha azt érezzük, hogy valahová odatartozunk, míg a legnagyobb félelem az kirekesztettségtől való rettegés. A Hellinger-féle családállítás első törvénye kimondja, hogy a család minden tagjánaknak joga van ahhoz, hogy a többiek elismerjék őt odatartozónak. Bár ez a törvény egyszerűnek tűnhet, sokféle módon megsérülhet, gyakran akaratunkon kívül. Az odatartozás jogának legnyilvánvalóbb megsértése, amikor valakit nyíltan kizárnak, kitagadnak a családból, de ez a jog sérülhet akkor is, ha valakit nem említenek, mert az emléke fájdalmas. Ez történhet például egy elveszített gyermek vagy magzat esetén, akiknek az emlékét a család igyekszik minél hamarabb elfeledni, mert túl fájdalmas. Az odatartozás joga megsérülhet akkor is, ha valakinek a sorsát nem ismerik el, például ha öngyilkosságot követ el, de a család továbbra is azt állítja, hogy természetes halált halt. Az egyik legfontosabb oldómondat, amely helyreállíthatja ilyen esetben a rendet, az, hogy "te is hozzánk tartozol.
A Hellinger-féle családállítás második törvénye a hely törvénye. A rendszerben minden egyes családtagnak megvan a maga meghatározott helye, és éppen úgy ahogy a puzzle kirakós játék darabkáinál sem, a családi rendszerben sem cserélhetők a rendszer “elemei”. Két fő irányból vizsgáljuk az egyén helyét, az egyik irány a függőleges, amely meghatározza a szülő és a gyerek pozícióját. A rendszer leggyakrabban akkor sérül, amikor a gyerek a szülő helyére lép, ami miatt képtelen saját életét élni. A másik irány a horizontális, ahol az azonos generációs szinten lévő családtagok sorrendjét vizsgáljuk. Itt az a törvény, hogy mindig az az első, aki előbb érkezett a rendszerbe. Ez a rend felborulhat a testvérek között is, de sokkal gyakoribb, hogy egymás után következő párkapcsolatokban, házasságokban fordul elő.
A harmadik törvény a kiegyenlítésről szól. Ahogyan azt Bert Hellinger megfigyelte, létezik egyfajta családi-lelkiismeret vagy nevezhetjük csoport-lelkiismeretnek. Ha valakivel valami súlyosan negatív történik, akkor gyakran más valaki, általában egy később született, ezt a „sebet” magára veszi. Ez azért következik be, mert a családi rendszer folyamatosan igyekszik gyógyulni, ezért a sérülés újra és újra felszínre kerül, amíg végül fel nem oldódik. Ennek a törvénynek a sérülése olyan formában jelentkezhet, például ha valaki érthetetlen testi vagy lelki tüneteket mutat. Mivel az ok ebben az esetben nem az illető saját életében keresendő, hanem például egy felmenő életében, az ilyen tünetek kezelése általában nehézségekbe ütközik, és rezisztens marad, amíg az alapvető ok nem kerül felszínre és nem oldódik fel. A Hellinger-féle családfelállítás módszere szerint ezek a blokkok az egyén saját élettörténete alapján nem tudnak teljesen megoldódni, amíg a családállítás segítségével nem nézünk szembe egy szélesebb, teljesebb képpel.
Szinte mindenkinek javasolt lehet, aki szeretné az életét könnyebben élni. A módszer hatása és alkalmazhatósága nem korlátozodik kizárolag a szűkebb család problémáira. A teljesség igénye nélkül megemlíthetjük, hogy segítséget nyújthat a módszer a párkapcsolati problémák feltérképezéséhez, munkahelyi konfliktusok megoldásához és testi egészségünk helyreállításában is támogatást adhat. Feltétenül érdemes állítani annak akinek nehéz gyermekkora volt, problémás a kapcsolata a szüleivel, testvéreivel. Ha valakinek önbizalom hiány, kudarctól való félelem, önszeretet hiánya jellemzi az életét szintén nagy segítséget jelenthet a családállítás. Krónikus betegségben szenvedőknek is támogatás lehet a gyógyulás felé a betegség lelki hátterének a feldeítésével.
Rendszer-, szervezeállítás során a családállítás szisztémáját használva a mezőben ugyanúgy megláthatjuk a folyamatokat, problémákat, elakadásokat, személyek közötti viszonyokat és egyben a lehetséges megoldásokat is, amelyeket a kliens nem vesz észre a mindennapok során. Az ilyen állítások hatékonysága abban rejlik, hogy az érintett szervezet / cég vezetője lényeges információkhoz jut hozzá ami által a felmerülő problémákat hatékonyan tudja kezelni, döntésket meghozni. Segíthet a módszer meglátni a munkavállalók egymásra gyakorolt hatását, ezáltal támogatást nyújthat egy hatékonyabb csapatmunka kidolgozásában.
Összefoglalva mindenképp érdemes megpróbálni annak, aki
Idetartozó fontos információ, hogy tisztában legyünk azzal is, hogy bármilyen mélyreható is tud lenni a módszer a családállítás nem helyettesíti a pszichoterápiát, vagy a gyógyszeres kezelést és éppen ezért bizonyos estekben a családállítás bármilyen formája ellenjavalt lehet! A családállítás, szervezetállítás nem kutakodik családi vagy egyéb titkok után, nem diagnosztizál semmilyen betegséget és nem tudja megmondani azt sem, hogy mi történt egy rég elveszett családtaggal.
Amit viszont kaphatunk a segítségével az nem más, mint hogy az addig ismerertlen, tudattalan mechanizmusokat tudatossá téve új életminőségre tehetünk szert. A módszer segítségével felismerve az életünkben rejlő lehetőségeket, felszabadulva a kényszersors rabságából teljesebb életet élhetünk.
A családállítás nem azt jelenti, hogy az egész családnak részt kell vennie rajta, igazából épp az elenkezőjét, csak kivételes esetekben ajánlott családtagoknak együtt résztvenni rajta. A csoport többi tagja fogja képviselni majd azt a családtagot az állítás során akire a megoldás érdekében szükség van.
Lehetőség van csoportos vagy egyéni állításon való részvételre. A csoportos állításon való részvétel egy egész napos program, 10:00 - től kb. 18:oo óráig tart általában; egyéni állítás esetén pedig körülbelül kb 2 - 3 órás elfoglaltsággal érdemes számolni. Míg az egyéni állítások során többet beszélgetünk, tehát az inkább befelé forduló, meditatív jellegű is lehet addig a csoportos állítások során gyakran érzelmi katarzisokat élnek meg a résztvevők. Vannak akik úgy vélik csoportban állítani hatékonyabb, én inkább úgy gondolom a hatékonyságát tekintve nincs különbség, inkább bizonyos esetekben a csoportos állításokon átélt érzelmi megélések, katarzisok tudnak sokat segíteni, hozzátenni a saját állításhoz a résztvevőknek. Érdemes ezt is számításba venni amikor valaki arról dönt, hogy milyen formában szeretne a családállításon résztvenni.
Elsődlegesen az állításra jelentkezőnek meg kell tudnia pár mondatban fogalmazni a problémáját, mi az amivel kapcsolatban elakadása, probémája van, illetve mi az amin szeretne változtatni. Az állítás kezdetén ezt kell tömören, pár mondatban elmondani az állításvezetőnek aki általában pár kérdéssel tovább árnyalja a képet, érdemes tehát még az állítás előtt átgondolni mit tudunk a felmenőinkről.
Az egyéni állítás történhet személyesen és online formában is. Azoknak ajánlott elsősorban, akik valamilyen oknál fogva nem tudnak fizikailag részt venni a csoportos munkában, pl a földrajzi távolság miatt, vagy nem képesek illetve nem akarnak a problémájukról, magánéletükről mások előtt beszélni. Természetesen a csoportos állítások során elhangzó személyes információkat a csoport tagjainak szigrúan tilos tovább adni, ugyanakkor vannak olyan esetek amikor valaki kényemetlennek érezheti azt ha mások előtt kell beszélni pl a párkpacsolati, szexuális nehézségeiről. Egyéni állítás során általában számozott papírlapokkal dolgozunk és az állítást kérő érzékeli és közvetíti az összes információt ami a mezőből érkezik.
A csoportos állításon általában 10 - 15 fő vesz részt. Kétféle minőségben van lehetőség a részvételre: kliensként / állítóként, aki állítást kér valamilyen ügyben; vagy csak segítő szereplőként / képviselőként. Akik állítóként vannak jelen a csoportban szintén részt vesznek segítőként egy másik állító állításában, tehát a nap folyamán egymás családtagjait képviselik. Az állítás témájának az állításvezetővel való megbeszélése után az állító kiválasztja a képvislőket a családtagjai, szervezetének tagjai helyére, akik elhelyezkednek a helység közepén a székek által határolt területen majd elindul az állítás. A képviselők különféle testi érzeteket, érzelmeket tapasztalnak, élnek át illetve lassan mozoghatnak egymás felé vagy egymástól távolabb a térben. Ezek segítségével, illetve a testbeszéd leolvasásával tájékozodik az állításvezető. A képviselők mozgásai, térbeli elhelyezkedése alapján és a családállító segítségével kirajzolódik az elakadás gyökere, amit aztán feloldanak az állítás során. A csoport részvevői általában a képviseleti érzékelés során is tapasztalhatnak olyan érzelmeket amik hozzájárulást jelenthetnek a saját témájuk, problémájuk megoldásához. Azoknak akik bizonytalanok a módszert illetően és szeretnének többet megtudni róla jó lehetőség lehet, ha először csak képviselőként vesznek részt a csoport munkájában.
Az állítások között 10 -15 perces szüneteket tartunk és egy 40 - 50 perces ebédszünetet általában 1 óra körül. Ropogtatnivaló, kávé, tea biztosított.
Arra nincs lehetőség, hogy csak a saját állításodon vegyél részt, ez egy csoportos alkalom, ahol a résztvevők egymást segítik azzal, hogy képviselik egymás családtagjait az állítások során, tehát csoportdinamikai szempontból igen kedvezőtlen, ha valaki nem vesz részt az egész eseményen. Erre csak kivételes esetekben kerülhet sor előzetes megbeszélés alapján, ilyen lehet például a szoptatás vagy fizikai akadályozottság. Arra kérlek tehát, ha csoportos családállításra jelentkeznél, akkor az egésznapos elfoglaltsággal számolj.
A családfelállítás erősen igénybe veheti figyelmünket és lelkierőnket, ezért pihenten érdemes jönni. Az állítás általi munka során a lehetőségekhez képest feltérképezzük a felmenők sorsát az úgynevezett nehéz sorsokat keresve, az élet menetét alapvetően megtörő nehéz eseményekre összpontosítunk. A hangsúly nem a történeten, hanem a tényeken van. Állításra készülve érdemes átgondolni mit tudunk a felmenőink sorsáról, tudomásunk van-e olyan eseményről, ami nehéz sosrsot eredményezett valamelyik családtagunknál. Ha tudunk ilyenről az jó, mert segítheti a megértést, de ha nem tuduunk ilyen eseményről vagy nincs kitől kérdezni, információt gyűjteni az sem fogja gátolni a munkát.
A fontos tények lehetnek az állítás során az információk a szülők, nagyszülők előző házasságáról, ha volt ilyen, előző szerelmek, eljegyzések. Ha családban volt
Az állítási munka tág teret ad a családban, rendszerben vagy egy szervezetben való dinamikák feltérképezésére, de nem egy társasjáték, ahol szabadon mozgathatjuk a résztvevőket a "táblán". Ez egy komoly, a spiritulitás határán mozgó megoldásorientált, tényfeltáró eszköz amivel felszínre hozhatók azok a mindent átható rejtett dinamikák amik az életet gátolják. Sokszor előfordul, hogy a résztvevők azonnali megkönnyebbülést tapasztalnak, de minden állításnak van lecsengési ideje. Az állítás elindít egy folyamatot ahol az igazi változás megtörténik, ez a folyamat csendben, gyakran észrevétlenül zajlik le és általában több hónapig is eltarthat. Ez alatt nem tanácsos újra, ugyanarra a témára állítani, még akkor sem, ha a várt eredmény még nem érkezett meg. Pár hónap elteltével érdemes önvizsgálatot tartani, megfigyelni milyen változást hozott az életünkbe az állítás.
Ha van még olyan téma, probléma az életedben amivel családállításon szeretnél dolgozni, akkor érdemes legalább 4 - 6 hét szünetet tartani két állítás között .
Belsorend.com
+36 20 914 3107 +44 077 430 80860
hello@belsorend.com
© 2024 Minden jog fenntartva! Készült: IONOS Jogi Közlemények
We need your consent to load the translations
We use a third-party service to translate the website content that may collect data about your activity. Please review the details in the privacy policy and accept the service to view the translations.